Vállaljuk a hivatali ügyintézés nehézségeit
A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást mind az eladónak, mind pedig a vevőnek be kell jelentenie, melyet bármely okmányirodában megtehet. A tulajdonjog változást az eladó az adásvételi szerződés megküldésével is teljesítheti (5 napon belül), a vevő pedig személyesen, vagy meghatalmazott útján a tulajdonjog változásáról szóló teljes bizonyító erejű magánokirat benyújtásával (15 napon belül). A bejelentési kötelezettség vonatkozik a járműkereskedőkre is. Ebben az esetben, ha a kereskedő járművet vásárol, ugyanúgy 15 napon belül bejelenti a tulajdonos változás tényét, csak ebben az esetben forgalmi engedély nem kerül kiállításra és a törzskönyv visszavonásra kerül. Az okmányiroda a nyilvántartásba, valamint a forgalmi engedélybe jegyzi a változás tényét.
-
Az okmányiroda az bejelentési kötelezettség teljesítését
- rögzíti (záradékban)
- feltétele, hogy a nyilvántartás adatai alapján a járművön érvényes korlátozás ne szerepeljen(pl.: ne legyen opcióval terhelt), mert ebben az esetben az okmányiroda a kérelmet elutasítja.
- vagy bejegyzi a nyilvántartásba.
- A bejegyzés feltétele a vevő által, a tulajdonjog változás bejegyzése iránt benyújtott kérelem.
Ha a tulajdonjog változásáról szóló okirat a kötelező tartalmi elemek valamelyikét nem tartalmazza (elegendő egyetlen elem is!), akkor az joghatás kiváltására alkalmatlan, az okmányirodai ügyintézés során nem használható fel és a változás ténye, az átírás ez alapján a nyilvántartásban nem teljesül, nem kerül sem rögzítésre, sem pedig bejegyzésre!
-
Tehét mindkét félnek van bejelentési kötelezettsége!!
Tulajdonszerzést igazoló irat
Rendelkeznünk kell egy tulajdonszerzést igazoló okmánnyal, ez lehet az adásvételi szerződés, vagy számla.
Eredetiség vizsgálat
El kell végeznünk az eredetiség vizsgálatot a gépjárművön, ezt vagy az eladónak vagy az új tulajdonosnak kell elvégeztetnie.
Jogszabályban ez nincs előírva, ezért közös megegyezés tárgya.
Az eredetiség vizsgálat fizetése is megegyezés alapján történik. Általában fele-fele alapon. Arra figyeljünk oda, ha a vevő intézi az eredetiség vizsgálatot, akkor az adásvételi szerződés megjegyzés rovatába, vagy valahol a szerződés alján tüntessük fel - "Amennyiben az eredetiség vizsgálat eredménye a vevőre nézve negatív hatású, a szerződés érvényét veszíti!"
A vizsgálat után kapunk egy okmányt ami igazolja a gépjármű eredetét, ez az okmányt is magunkkal kell vinni. Az okmány 60 napig érvényes!
további információ: Eredetiségvizsgálat menű pontban
Kötelező biztosítás
A vevőnek meg kell kötni a biztosítást a gépjárműre legalább egy negyed évre. Ezt bárhol megteheti ahol erre lehetőség van. Ennek összege függ az éppen választott biztosítótól, a gépjármű hengerűrtartalmától, a tulajdonos és az üzembentartó életkorától és sok esetben még a gépkocsi színétől is (és még sok minden mástól).
Forgalmi engedély
Eladó nevére szóló forgalmi engedélyt! Ezt az okmányt el fogják venni tőlünk és újat kapunk helyette, amin már a mi adataink szerepelnek.
Törzskönyv
Szintén legyen nálunk a törzskönyv (ha új típusú forgalmi engedéllyel rendelkezik, egyéb esetben nem kell.) A törzskönyvet is szintén elveszik és újat adnak helyette.
Hitelátvállalás esetén
Ha a járművön előzőleg volt hitel, vagy hitel átvállalás, akkor kellenek a hitel törléséről, illetve a hitel átvállalásáról szóló banki okmányok is!
- Magánszemély esetén
- személyi igazolvány
- lakcímkártya
- adóazonosító
- Cég esetén
- aláírási címpéldányra
- cégbírósági bejegyzés (cégkivonat)
- cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízás
- illetékmentesség esetén az arról szóló, az Illetékhivatal által kiadott igazolás